Shkruni qka dini per histori, vetni, msoni... ma mire se n'shkoll ko me u kan.

Bashkimi i Gjermanise

Avatari i antarit
User

charoN

Poste

83

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 30, 2008 6:58 am

Vendodhja

philosophy zone

Bashkimi i Gjermanise

nga charoN » E Shtunë Tetor 11, 2008 11:41 pm

Pas shuarjes se revolucionit 1848 (njihet si vit revolucionar) ndermjet Austrise dhe Prusise, filluan luftera per mbisundimin e shteteve gjermane. Luftetari me i dalluar per bashkimin e Gjermanis ishte Oto Fon Bizmark. Ai mendonte se Prusia mund ta bashkon Gjermanine nese i mposhte dy armiqte me te medhenj: Austrine dhe Francen. Duke u frikesuar te luftoje ne te njejten kohe me dy shtetet, ne fillim siguroi neutralitetin e Frances dhe e sulmoi Austrine ne vitin 1866. Pas disvates se armatave Austriake, me paqen ne Prage, Austria u terheq nga te drejtat e veta dhe u pajtua qe te formohet aleanca e Gjermanise Veriore ne kry me Prusine. Pasi i pregadit per lufte, Bizmarku e sulmoi Francen. Pas disfates se Frances ne vitin 1871, Bizmarku beri bashkimin e tere Gjermanise. Pas bashkimit, Gjermania forcohet dhe paraqet konkurence per shtetet me te fuqishme ne Evrope.


charon
Avatari i antarit
User

ximi-ks

Poste

84

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 25, 2008 2:45 pm

Vendodhja

hajvali

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga ximi-ks » E Shtunë Tetor 11, 2008 11:47 pm

njeri e kalove vitin 2 e ki ne histori :shsmile:
Avatari i antarit
User

charoN

Poste

83

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Shtator 30, 2008 6:58 am

Vendodhja

philosophy zone

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga charoN » E Shtunë Tetor 11, 2008 11:51 pm

ximi-ks shkroi:njeri e kalove vitin 2 e ki ne histori :shsmile:


Pershendetje, nese keni te shtoni dic reth temes urdheroni nese jo mos beni komente jashte temes.

charon
no avatar
User

Search

Poste

1158

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 08, 2008 3:40 pm

Vendodhja

SICILi

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Search » E Djelë Tetor 12, 2008 10:50 am

mire qe u bashku
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Clavicula » E Djelë Tetor 12, 2008 1:07 pm

Duhet me permen edhe Wilhelmin I, i cilli ka dhan shume shume per Prusine, sa ka shku edhe me nji esktrem, ka thane se neve nuk na duhen filozofa e artista, po na duhet pune, e ato jon lluks, edhe sa u kan ne fuqi nuk ja ka tuf hiq ktyne, po ka gjallnu, edhe qeky ka ra edhe Prusia u ba shume e forte.
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga andromeda_rock » E Premte Tetor 31, 2008 9:46 pm

Bismarku u kan nje strateg i madh , po edhe Helmut Kohl po .!.
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Therion » E Premte Tetor 31, 2008 10:13 pm

Clavicula shkroi:Duhet me permen edhe Wilhelmin I, i cilli ka dhan shume shume per Prusine, sa ka shku edhe me nji esktrem, ka thane se neve nuk na duhen filozofa e artista, po na duhet pune, e ato jon lluks, edhe sa u kan ne fuqi nuk ja ka tuf hiq ktyne, po ka gjallnu, edhe qeky ka ra edhe Prusia u ba shume e forte.


Ilir,Lidhje gjenetike me enverin paska pas:p po deshka edhe kto me sha:p hahah hajgare
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga andromeda_rock » E Premte Tetor 31, 2008 10:27 pm

Therion nje mendje e shendoshë nuk mundet me e mohu nje fjali kaq me vend .!.
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Therion » E Premte Tetor 31, 2008 10:31 pm

Alban,poenta ke qe Iliri edhe tjert gjith kapen per vrasje tArtistave/Filozove.. e tash po na dilka mir qe puna per vendin osht ma primare.. a thu osht mir kjo thanje veq pse e ka thon nje i huj?! qysh ndodh te na gjith i huji me thon ho ke keq ho ke mir na e marim si AMEN .. po i joni me thon ja kshyrim presjet ku i ka vendos qe me pas pretekst me kundershtu. perndryshe pajtona me thanjen e Wilhelmin I.
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga andromeda_rock » E Premte Tetor 31, 2008 10:40 pm

Po , Genc ti e ke me vend shume sidomos ne kohet e sodit asht ba modë , po tham ashtu qe me u kan fallc para syve tjerve tuj harru edhe tuj e shkel identitetin tand tuj i qit gjanat mase sekundare ne primare , nje njeri qe nuk e don vendin e vet pe rmu asht tradhtar pa asnje kusht .!.
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Clavicula » E Premte Tetor 31, 2008 10:46 pm

Genci,
Nuk osht se ky tipi i ka burgose ose i pa persekutu, amo me buxhet nuk i ka financu per vepra arti para seme i ba do sene. Ky nuk ka than qe me rujt pushtetin me ket gjest, amo per me forcu shtetin se ky mret o daj hahahha.

nejse, e kuptova qe ka fore ;)
Avatari i antarit
User

Therion

Poste

4796

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Hënë Shtator 10, 2007 3:00 am

Vendodhja

The Giggle Loop

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Therion » E Premte Tetor 31, 2008 11:49 pm

Alban,po njeri qysh po thojn tash "Qeshtu po bahet-moda"

Haha Ilir pe di qe ky si ka vra amo thjesht ke puna te fjalt e njejta si t'Enverit si t'Wilhelm I .. e perzime me humor tZi hahaha .. neise ske naj sen qe mu prek mes veti se as njoni prej neve dyve sjem geja.
Avatari i antarit
User

V | a G r a

Poste

14167

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Tetor 19, 2004 5:31 am

Vendodhja

Pr!sht!n

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga V | a G r a » E Shtunë Nëntor 01, 2008 12:42 am

Search shkroi:mire qe u bashku
Avatari i antarit
User

Clavicula

Poste

9460

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Shtunë Qershor 30, 2007 11:24 pm

Vendodhja

East Center

Re: Bashkimi i Gjermanise

nga Clavicula » E Shtunë Nëntor 01, 2008 4:04 pm

V | a G r a shkroi:
Search shkroi:mire qe u bashku
Qeky osht postimi qe ja vnon vulen temes.

Genci :wink:

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron