Shkenca, teknologjia... Diskutoni rreth ketyre lemive, tregoni, pyesni, mesoni.
Avatari i antarit
User

Ajruplanka

Poste

1670

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 11:52 am

Vendodhja

Laputa

nga Ajruplanka » E Djelë Maj 29, 2005 12:00 pm

Gili shkroi:
Ajruplanka shkroi:Dallime ki n2 aspekte..sosht npytje veq statusi nshoqëri po edhe n'natyr/evolimi gjat historis
Genderperspective,feminism & queer theory,kto teorija jon political,social,cultural(human shit)..dmt tipical per shoqëri,ti me kto teorija sje kurgju kur nuk e studjon statusin natyror(essence-n) "Gender Nature & Nurture"
natyra gjith ka dominu po veq njeri qorr she qa don me pa vet.. si me spjegu ni dhimt/smundje tu bazu nsimptome externe..

Ni njeri qe bazohet veq n1 aspekt perhap ignoranc.


ps :remember D.Morrisgjdo ideologji e ka at verzionin e vet e historis, psh si pas marxizmit patriarkalizmi ka lind ateher kur ka lind kapitalizmi..etj etj
edhe feminizmi e ka at verzionin e vet te historis qysh ka lind patriarkalizmi.
feminizmin mundesh sote me studju ne gjitha univerzitetet e suedis, bile eshte nje prej programeve(kurseve) me te popullarizume.
univerzitet e suedis jan univerzitet me te fuqishme ne europ(ky eshte fakt, lexo per Lunduniverzitetet) dhe jan shume te kujdeshem, dhe nuk lejojne tulrifar teorie te msohet ne univerzitet. keshtu qe feminizmi bazohet vetem ne fakte per kete edhe lejohet ne univerzietet suedeze.

pra edhe nihere po theme neses don me dite qysh ka lind patirakalizmi, dallimet mes dy gjinive e tje tje..dush me studju feminizmin..ato tjerat jan humbje kohe.

ps: injoranc perhap kur nuk je e informume 100% edhe mundohesh me dite shume e kcen hop hop. une ende nuk e kam studju feminizmin por e di qe ne ligjerata feministe mesohet everithing from nature shit to media..etj etj..


feminizmi &comp skan lidhje me shkenc(kqyre rubriken)..

fight against obsession.
no avatar
User

Gili

Poste

1085

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Maj 12, 2005 9:17 pm

nga Gili » E Djelë Maj 29, 2005 12:21 pm

ani.
Avatari i antarit
User

Ven'Rus

Poste

217

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Qershor 15, 2005 8:43 pm

Vendodhja

qaTy Dikun

nga Ven'Rus » E Djelë Qershor 19, 2005 10:37 pm

Tash e keni bo tollovi po nejse po ju orjentoj pak.

Se pari per dallimin e gjinive ekziston dhe gjithmon ka me ekzistu ajo per arsyje se secila gjini lufton per sundim.
Shume po i perdorni ju termet matriarkat dhe patriarkat.
Ne fillim te zhvillimit evolutiv matriarkati ka sundu d.m.th femra.
Po tash shume veta e shtrojn pytjen pse matriarkati?
Matriarkatin e ndaj ne dy etapa,ne matriarkatin e hershem dhe ne matriarkatin e vonshme.Ne matriarkatin e hershem ka qene koha kur njerzimi eshte ushqyer nga bimet ndersa martriarkati i vonshem kur njerzimi eshte ushqyer nga bujqesia.Por mos te harojm qe femra ka marr pjes edhe ne gjyeti te detit dhe ne gjueti te kafsheve.
Me zhvillimin e bujqesis dhe me zhvillimin e gjuetis te kafsheve ka ardhe deri te patriarkati.E per me fol per patrikatin besoj qe krejt e dini se ende eshte ne fuqi.

E sa per zhvillimin e trurit se cila eshte e zhvilluar me shume po e shihni edhe vete qe femra e ka trurin me te zhvilluar.Pra me ardhjen e mashkullit si sundues jane ndal edhe te drejtat e femrat te cilat kan qene negative per femrat per aryje se iu jane ndaluar shume sende si p.sh vetvendosja,shkollimi dhe shume sende te tjera.

Femra eshte ne gjendje ta arij ate cka don.Ndersa mashkullin gjithmon duhesh ta shtysh per cdo gje.

Keto jane pak gjera qe desha ti them te cilat jane edhe te verteta.

Nese doni me shume te dini rreth kesaj teme mund te merrni informata nga libri "Etnologjia" nga Prof.Dr. Mark Tirta
Avatari i antarit
User

andromeda_rock

Poste

8528

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Shtator 04, 2005 3:50 pm

Vendodhja

Edinburgh

nga andromeda_rock » E Hënë Shtator 12, 2005 4:30 pm

dallime gjinore ka bile edhe shum se !! e sidomos te na
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Hënë Shtator 12, 2005 8:12 pm

andromeda_rock shkroi:dallime gjinore ka bile edhe shum se !! e sidomos te na


op ne "shtete t`jashtme" e kan veq ni gjini. kejt njejt jon .
no avatar
User

Gili

Poste

1085

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Maj 12, 2005 9:17 pm

nga Gili » E Hënë Shtator 12, 2005 8:15 pm

[DelFini] shkroi:
andromeda_rock shkroi:dallime gjinore ka bile edhe shum se !! e sidomos te na


op ne "shtete t`jashtme" e kan veq ni gjini. kejt njejt jon .


neper "shtete t´jashme" nuk jon djemt e ri me men tplakav tkqia. 8)
Avatari i antarit
User

shnooky

Poste

1384

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Martë Gusht 30, 2005 10:38 pm

Vendodhja

Štoj

nga shnooky » E Hënë Shtator 12, 2005 8:21 pm

dihet qi truni i femnes osht 20% ma i vogel se i mashkullit.

ha-ha :twisted:
no avatar
User

Gili

Poste

1085

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Maj 12, 2005 9:17 pm

nga Gili » E Hënë Shtator 12, 2005 11:05 pm

shnooky shkroi:dihet qi truni i femnes osht 20% ma i vogel se i mashkullit.

ha-ha :twisted:


valla mu bazu ntru..ja e kan shqiptart kryt e madh ja zdi kush...e me kqyr sa kan qit ndrite me at intelegjenc..diqysh shume gllupo..

ps: mos me kon femra nuk kish ekzistu kompjuteri..lexo histori..kush e ka perkthy kodin matematikor edhe kush e ka bo "kumpjuterin" e par. 8)
Avatari i antarit
User

[DelFini]

Poste

5801

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Janar 23, 2005 10:54 am

Vendodhja

shum terr

nga [DelFini] » E Martë Shtator 13, 2005 8:49 am

po si femna si mashkulli njerz jon, s`bohen ato pytje cilli ma i meqem, veq dihet qe dallojn ne gjini, i kan karakteristkat e veqanta, ata qe panderpre kerkojn barazi gjinore edhe gjith jan t`pa knaqun si psh Gili, ata se din qka dmth barazia gjinore.
Avatari i antarit
User

Morrison

Poste

5271

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Premte Korrik 15, 2005 5:36 pm

Vendodhja

Strawberry Fields

nga Morrison » E Martë Shtator 13, 2005 11:39 am

Gili shkroi:
shnooky shkroi:dihet qi truni i femnes osht 20% ma i vogel se i mashkullit.

ha-ha :twisted:


valla mu bazu ntru..ja e kan shqiptart kryt e madh ja zdi kush...e me kqyr sa kan qit ndrite me at intelegjenc..diqysh shume gllupo..

ps: mos me kon femra nuk kish ekzistu kompjuteri..lexo histori..kush e ka perkthy kodin matematikor edhe kush e ka bo "kumpjuterin" e par. 8)E kush e ka kriju matematiken e edhe kush i ka shpik kto numrat e sotit qe ti i perdor 8)
Avatari i antarit
User

Slash'S

Poste

1587

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Shkurt 02, 2005 10:29 pm

Vendodhja

N'qender t'vemendjes

...

nga Slash'S » E Premte Shtator 16, 2005 11:43 pm

mashklli e shfrytzon trrunin deri ne 7%
femna deri ne 2% :lol:
Avatari i antarit
User

skinhead

Poste

5993

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Djelë Dhjetor 26, 2004 5:37 pm

Vendodhja

Reich!

nga skinhead » E Djelë Shtator 18, 2005 12:09 pm

Morrison shkroi:
Gili shkroi:
shnooky shkroi:dihet qi truni i femnes osht 20% ma i vogel se i mashkullit.

ha-ha :twisted:


valla mu bazu ntru..ja e kan shqiptart kryt e madh ja zdi kush...e me kqyr sa kan qit ndrite me at intelegjenc..diqysh shume gllupo..

ps: mos me kon femra nuk kish ekzistu kompjuteri..lexo histori..kush e ka perkthy kodin matematikor edhe kush e ka bo "kumpjuterin" e par. 8)E kush e ka kriju matematiken e edhe kush i ka shpik kto numrat e sotit qe ti i perdor 8)


sidomos 'o' zeron
Avatari i antarit
User

COMu1st

Poste

881

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Enjte Shtator 30, 2004 2:26 pm

Vendodhja

Arbëri

nga COMu1st » E Djelë Shtator 18, 2005 3:22 pm

truni i mashkullit peshon ma shum se truni i femnes po nuk ndikon madhsia e trunit ne intelegjenc dmth njejt
Modifikimi i fundit nga COMu1st më E Djelë Shtator 18, 2005 3:25 pm, modifikuar 1 herë ne total.
no avatar
User

foka_rvk

Poste

2040

Likes: 0 post
Liked in: 0 post
Antarësuar

E Mërkurë Prill 20, 2005 11:20 pm

Vendodhja

ICE land

nga foka_rvk » E Djelë Shtator 18, 2005 3:24 pm

Se truni femnes po mendon

Mëparshme

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 3 vizitorë

Powered by phpBB ® | phpBB3 Style by KomiDesign
cron